Programy open source w biznesie

Poszukując idealnego oprogramowania dla naszej firmy rozważamy wiele dostępnych opcji. Jedną z nich jest wybór oprogramowania open source. Czym jest ten rodzaj aplikacji? Na jakich zasadach działa? Jakie są jego wady i zalety?

Co oznacza open source?

Open source to angielskie wyrażenie, które można przetłumaczyć na język polski jako „otwarte źródło”, częściej określane mianem „otwartego oprogramowania”. Jest to oprogramowanie darmowe, które użytkownik może modyfikować wedle swojej woli.

W jaki sposób? Dzięki licencji, na podstawie której właściciel praw autorskich w ramach wolnego oprogramowania przyznaje wszystkim jego użytkownikom prawo do jego użytkowania i wprowadzania zmian wedle swojej woli. Idea open source powstała na początku lat 2000 i cały czas jest rozwijana do dzisiaj.

Programy open source dla firm

Obecnie na rynku mamy dostęp do niezliczonych aplikacji open source, specjalnie dedykowanych dla firm. Mamy pełen wybór od całkowicie podstawowych programów, takich jak pakiety narzędzi biurowych z edytorami tekstu i skoroszytami, przez oprogramowania do księgowości do systemów CMS.

oprogramowanie open source

REKLAMA:

Oprogramowanie web, SEO oraz pozycjonowanie stron internetowych, zapewnia pozycjonowanie.xyz. Sprawdź ile możesz zyskać z firmą, która oferuje skuteczne rozwiązania dla biznesu!

Zalety i wady aplikacji open source

Podstawową zaletą otwartego oprogramowania jest z pewnością fakt, że jest ono bezpłatne. Oczywiście, możemy je zintegrować z różnymi płatnymi rozszerzeniami i szablonami. Przykładowo, w przypadku sklepu internetowego będziemy musieli wykupić moduł do płatności online.

Mimo to, wciąż nie wydamy na nie wiele pieniędzy. Kolejną pozytywną cechą tego rodzaju aplikacji jest jego bezpieczeństwo. Wbrew pozorom programy udostępnione za darmo mają zazwyczaj lepsze zabezpieczenia przed utratą wrażliwych danych niż te komercyjne. Ponadto, dzięki możliwości własnych modyfikacji jest ono elastyczne i kompatybilne z różnymi usługami, gdyż w każdej chwili możemy je dopasować do własnych potrzeb.

Niestety, programy open source nie są wolne od wad, które musimy mieć na uwadze, jeżeli zastanawiamy się nad jego wyborem. Głównym problemem użytkowania tych aplikacji jest brak wsparcia technicznego. W razie wystąpienia problemów z działaniem programu lub w przypadku wystąpienia jakiejś awarii nie możemy liczyć na pomoc w ich zlikwidowaniu.

Kolejną wadą jest też brak pewności, że dany projekt będzie kontynuowany. Jeżeli projekt zostaje porzucony nasz program w czasem staje się coraz mniej użyteczny. Nie jest aktualizowany przez co przestaje być kompatybilny z innymi usługami.

Ponadto pamiętajmy, że niektóre rozszerzenia są płatne i choć nie wydamy tyle co w przypadku komercyjnego oprogramowania wciąż musimy liczyć się z pewnymi kosztami.